Pražské vycházky
Vycházky jsou pěší, v případě potřeby můžeme využít MHD. Kontaktujte nás prosím, pokud byste chtěli zajistit další dopravu, od osobního auta po velký autobus.
Zde je aktuální nabídka vycházek:
Místo setkání: Váš hotel nebo kdekoliv v centru dle domluvy
Poprvé v Praze (na 1 den)
Délka: cca 4 hodiny
Pokud jste v Praze na jeden den a chtěli byste vidět nejoblíbenější památky, pak je tato vycházka přesně pro vás.
Více info
Obvykle začínáme na Starém Městě Pražském, kde samozřejmě nemůžeme minout Staroměstské náměstí s proslulým orlojem. Zavítáme též do čtvrti zvané Josefov, kde se po staletí nacházelo uzavřené židovské ghetto. Tam, mezi synagogami, možná odpočívá i tajemný Golem. Skrz Klementinum se dostaneme na Karlův most, pražský unikát ze 14. století. Po jeho překonání se dostaneme na ostrov Kampa a pak již na malebnou Malou Stranu (původně Malé Město Pražské), kde se vedle sebe nachází úzké uličky, nádherné kostely i výstavné šlechtické paláce. Vycházka je ukončena na Pražském hradě, projdeme si jeho nádvoří a navštívíme bezplatně část katedrály sv. Víta. V případě zájmu se cestou můžeme zastavit na malé občerstvení v nějaké místní kavárně nebo hospůdce.
Trasa je orientační, v případě zájmu můžeme navštívit i jiná místa.
Poprvé v Praze (na 2 dny)
Délka: cca 2 x 4 hodiny
Pokud máte na Prahu dva dny, pak Vám určitě doporučujeme dvě polodenní komentované vycházky.
Více info
Poznáte tak více míst z historického centra, odpoledne budete mít volná pro odpočinek nebo nákupy a nabyté znalosti se Vám lépe rozleží.
První den doporučujeme obsáhnout pravý břeh Vltavy. Projdeme společně uličky Starého Města, Staroměstské náměstí s orlojem a zbyde čas i na kostely. Navštívíme též Josefov, kde si připomeneme historii židovského ghetta. Kromě toho ale zavítáme také na Nové Město Pražské, uvidíme Václavské náměstí a Národní třídu, kde si můžeme připomenout historii 20. století. Určitě nesmíme zapomenout ani na Karlův most, kde si můžeme ukázat nejzajímavější sochy.
Druhý den pak doporučujeme prozkoumat druhý břeh Vltavy. Obvykle vyjedeme tramvají na Pohořelec, projdeme si Strahovský klášter a přes Nový svět a Hradčany zamíříme k Pražskému hradu. Zde je na přání klientů, zda chtějí vidět hradní interiéry (v tom případě se prohlídka může prodloužit) nebo zda dají přednost exteriérům (případně jen bezplatnému vstupu do části katedrály sv. Víta) a dalšímu pokračování přes Malou Stranu dolů k řece. Malá Strana nabízí krásná zákoutí a také kostely, např. barokní skvost kostel sv. Mikuláše nebo kostel Panny Marie Vítězné, který ukrývá Pražské Jezulátko. Interiéry Pražského hradu jsou možné navštívit v rámci samostatné prohlídky, která trvá zhruba tři hodiny.
V případě zájmu se cestou můžeme zastavit na malé občerstvení. Cestou dostanete tipy na další zajímavá místa, která můžete navštívit sami odpoledne.
Trasy jsou orientační, v případě zájmu můžeme navštívit i jiná místa.
Pražský hrad s interiéry
Délka: cca 3 hodiny
Pražský hrad je největším hradním komplexem na světě a vy máte jedičnou příležitost tento náš klenot dokonale poznat.
Více info
Pražský hrad je největším hradním komplexem na světě a do své dnešní podoby byl vytvářen během více než tisícileté české historie (založen byl pravděpodobně již kolem roku 880 knížetem Bořivojem). Provedeme Vás třemi hradními nádvořími a ukážeme Vám interiéry úchvatné Katedrály sv. Víta, Starého královského paláce, románské Baziliky sv. Jiří a zavedeme Vás také do nově opravené malebné Zlaté uličky, kde žili „obyčejní“ lidé. V případě zájmu o velký okruh můžeme přidat i výstavu Příběh pražského hradu a Rožmberský palác, který sloužil též jako Ústav šlechtičen. Samozřejmě se dozvíte spoustu zajímavostí i o budovách, jejichž interiéry společně nenavštívíme. Pokud si objednáte vycházku v hlavní turistické sezóně (od dubna do října), je možné navštívit též hradní zahrady, kde je možné nalézt vzácné rostliny a také mnoho architektonických skvostů, jako jsou letohrádky, sochy, fontány, atd.
Aktuální ceny o vstupném naleznete zde: https://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad-pro-navstevniky/vstupenky
Židovské Město s interiéry
Délka: cca 3 hodiny
Během této procházky poznáte unikátní místa Židovského Města.
Více info
Expozice pražského Židovského muzea se nachází v několika objektech. V rámci této vycházky navštívíme nejprve Pinkasovu synagogu, jež se po 2. světové válce stala památníkem holocaustu. Její vnitřní zdi jsou pokryty téměř 80 tisíci jmény českých osob židovského původu, které válku nepřežily. Dále se projdeme Starým židovským hřbitovem a připomeneme si nejzajímavější osobnosti, které zde byly v průběhu staletí pohřbeny. U východu ze hřbitova nesmíme minout Obřadní síň, místo kde byla tradičně těla zemřelých připravována na pohřeb. Následovat bude tzv. Klausová synagoga, ve které se nachází expozice seznamující návštěvníky s židovskými tradicemi, zvyky, náboženstvím, prostě s každodenním životem židovského obyvatelstva. Dvě poslední synagogy: Maiselova a Španělská nás seznámí s historií židovských komunit žijících v průběhu historie na území Prahy, ale i zbytku Čech. Samozřejmě můžeme navštívit též Staronovou synagogu, nejstarší dochovanou budovu pražského ghetta, která byla postavena ve 13. století. Synagoga, na jejíž půdě prý kdysi odpočíval tajuplný Golem, je dodnes využívána k bohoslužbám.
Aktuální ceny o vstupném i slevách pro české návštěvníky naleznete zde: https://www.jewishmuseum.cz/informace/navstivte-nas-rozcestnik/vstupne/
Za poklady stylů secese a art deco
Délka: 2 – 3 hodiny
Objevte secesní perly Prahy.
Více info
První secesní budova na světě (Hotel Tassel) vznikla v roce 1893 v Bruselu. Jejím architektem byl Victor Horta, který využil železo k vytvoření sloupů ve tvaru rostlinných stonků. Tento styl, inspirovaný přírodou a orientálními motivy, se poté rozšířil do dalších zemí a stal se brzy velmi oblíbeným. Říkalo se mu moderní styl, styl Art Nouveau nebo Jugendstill. V Čechách se mu začalo říkat secese. Praha byla v té době ovlivňována hlavně Vídní, kde secesi prosazoval (mimo jiné) architekt a profesor Otto Wagner. Mnoho jeho studentů na Akademii výtvarných umění pocházelo z Čech. Druhou velkou inspirací pro Prahu byla Paříž, tehdejší ráj všech umělců.
V roce 1918 vznikla nová Československá republika a Praha se stala jejím hlavním městem, které se začalo rychle rozvíjet. Umělci začali hledat nový styl. Secese už byla poněkud zastaralá, kubismus byl ještě celkem populární, ale Evropa začala být ovlivňována novým stylem art deco. Pro Československo se poté stal stylem národním.
Vycházka nás provede skrze historické centrum Prahy a cestou si ukážeme nejvýznamnější budovy stylů secese a art deco. Uvidíme například Hotel Central, Obecní dům, Legiobanku, atd. Pokud budete mít zájem, můžeme společně navštívit i muzeum Alphonse Muchy, které je věnováno životu a dílu tohoto světoznámého českého umělce.
Karlův most socha po soše
Délka: cca 2 hodiny
Chcete se o této galerii pod širým nebem dozvědět více?
Více info
Karlův most je v současnosti nejstarším pražským mostem, nebyl však mostem prvním, měl své předchůdce. Byl založen Karlem IV. a datum položení základního kamene nebylo náhodné. Možná proto vydržel už téměř sedm století a patří dnes mezi nejvíce navštěvované pražské památky. Návštěvníci na něm obdivují zejména sochařskou výzdobu, která tu ale nebyla od začátku.
Procházka po Karlově mostě je vlastně poutní cestou, která vede alejí vytvořenou sochami různých svatých. Ty vznikaly v několika obdobích díky slavným sochařům, ale také donátorům, kteří za zhotovení a umístění na most zaplatili nemalé peníze.
Chcete se o této galerii pod širým nebem dozvědět více? Pak jste zváni na komentovanou vycházku, která Vás provede přes Karlův most pěkně sochu po soše. Dozvíte se zajímavosti ze života zobrazených svatých, ale i jejich zhotovitelů.
Grébovka
Délka: cca 2 hodiny
Pojďme uniknout z rušného centra Prahy a navštívit „pozemský ráj„, který si nechal vytvořit v 19. století vytvořit pan Gröbe.
Více info
Pokud vás zajímá, kdo byl tento zajímavý muž, jste vítáni na této vycházce. Povíme si například, jak získal své bohatství, které mu umožnilo tento ráj pro sebe a svou rodinu vytvořit. Ukážeme si, kde bydlel, kde se bavil, jak relaxoval nebo co ho motivovalo k vytvoření mystické umělé jeskyně – grotty. Obdivovat budeme jeho vinici, která vznikla na místě, kde se víno pěstovalo již od středověku, Moritz Gröbe ji však ještě vyzdobil úchvatným viničním pavilonem. Pokud se vycházka uskuteční v pátek, můžeme ji zakončit ve vinotéce na vinici a místní víno i ochutnat.
Valdštejnská zahrada
Délka: cca 2 hodiny
Chcete zůstat v centru města, ale zároveň na chvíli spočinout v překrásné barokní zahradě? Nic není nemožné.
Více info
Zahradu si společně s palácem nechal vybudovat Albrecht z Valdštejna, nejvyšší velitel císařských vojsk během třicetileté války. Kdo však byl tento zajímavý muž? V jakých poměrech se narodil a jak přišel ke svému nesmírnému bohatství? Jak je možné, že si mohl dovolit postavit palác s obrovskou zahradou na místě již existující městské zástavby? Na tyto (a další) otázky samozřejmě dostanete odpovědi v rámci naší vycházky. Projdeme si celou zahradu, která byla vybudována italskými umělci. Povíme si o významu sochařské výzdoby, pokusíme se nalézt démony skrývající se v krápníkové stěně a své tajemství nám odhalí i půvabná sala terrena. Pokud se vycházka uskuteční o víkendu, můžeme navštívit též Valdštejnský palác, sídlo Senátu ČR. Zahrada je otevřená pouze od dubna do října.
Domovní znamení Malé Strany
Délka: cca 2 hodiny
Malá Strana je unikátní množstvím dochovaných domovních znamení na tak malém území. Víte, co symbolizují?
Více info
Domovní znamení se používala již ve středověku, velkému rozkvětu se těšila zejména v období renesance a baroka. Když pak Marie Terezie zavedla číslování domů, začala znamení z domů mizet. Naštěstí však mnohá můžeme obdivovat dodnes. Některá symbolizovala činnost, které se obyvatelé domu věnovali, jiná měla zajistit domu štěstí či blahobyt. Často se dnes již můžeme pouze domnívat, jaké motivy vedly obyvatele domů k volbě jejich symbolů a o to zajímavější jsou legendy, které o nich časem vznikly. Pojďme se tedy podívat, kde žil pekař, který vlastnil dům U Zlatého preclíku, kde žily tři generace houslařů nebo kde se věnoval astronomii Tycho Brahe. Mimo jiné také uvidíme, kam chodil do krčmy kat Jan Mydlář a kterou lékárnu měl v oblibě slavný milovník Casanova. A samozřejmě mnohem více….
Legendy Starého Města
Délka: cca 2 hodiny
Máte rádi tajemná zákoutí a k nim ještě tajemnější příběhy? Pak je tato vycházka určena přím pro vás.
Více info
Praha je velmi staré město, vždyť Pražský hrad byl založen knížetem Bořivojem už v 9. století. Od té doby se zástavba na obou stranách řeky rozrůstala a lákala mnoho lidí buď k návštěvě nebo k přechodnému či trvalému osídlení. Samozřejmě se zde za více než tisíciletou historii přihodilo mnoho událostí, které daly vzniknout mnoha legendám.
V rámci této vycházky Vás provedeme ulicemi Starého Města Pražského, v jehož křivolakých uličkách není těžké se ztratit. Ukážeme si zajímavé domy, z nichž některé stojí na základech mnohem starších staveb. Není tedy divu, že se v nich stále může ukrývat dosud neobjevený poklad, ale může v nich i strašit. Povíme si, kde žily zajímavé osobnosti, ale navštívíme i místa, kde se odpradávna plní lidem jejich přání.
Vyšehrad
Délka: cca 2 – 3 hodiny
Pokud máte raději klidnější lokality než zalidněné centrum Prahy, můžeme Vám doporučit relaxační vycházku po Vyšehradě.
Více info
Vyšehrad byl ve své dlouhé historii hradem, městem a také vojenskou pevností. V současné době je to velmi oblíbené místo na procházky za historií, relaxací, ale i meditací. Jedná se totiž o velmi silnou energetickou lokalitu, kde se lze energií doslova nabít.
Začít můžeme u Táborské brány, která je nejblíže metru Vyšehrad. Projdeme dovnitř pevnosti a mineme také bývalou gotickou bránu Špička. Leopoldovou branou pak projdeme k románské rotundě sv. Martina. Navštívit můžeme též hřiště, zvláště, budou-li ve skupině děti. Na něm si u dřevěných soch povíme všechno o Libuši, jejích sestrách a dalších postavách, které známe ze starých českých legend. Odtud budeme pokračovat na krásnou vyhlídku nad řekou Vltavou, odkud Libuše možná věštila slávu Prahy. Minout nesmíme ani baziliku sv. Petra a Pavla, která ve své historii prošla snad všemi stavebními slohy. Za ní se nachází vyšehradský hřbitov, na kterém jsou od 19. století pohřbívány ty největší české osobnosti. Dominantou hřbitova je pak hrobka Slavín. V parku za hřbitovem uvidíme ještě tzv. čertův sloup, rozlomený na tři kusy, záhadologové si zde jistě přijdou na své…
Nakonec Vám můžeme vřele doporučit také návštěvu kasemat. Jedná se o úzké chodby, které sloužily k přemisťování vojáků v pevnosti. Vedou do sálu Gorlice, kde jsou umístěny originální sochy z Karlova mostu.
Vycházku lze absolvovat s klasickým průvodcovským výkladem nebo jako hru s tajenkou.
Vyšehrad s tajenkou
Délka: cca 2 – 3 hodiny
Tato vycházka je vhodná pro všechny, kteří mají rádi historii, ale též hry a tajenky. Na konci na Vás navíc čeká poklad…
Více info
Cestou se dozvíte všechny zajímavé informace jako na klasické vycházce po Vyšehradě, k některým se však budete muset sami dopátrat.
Na začátku cesty dostane každý účastník tajenku, kterou v průběhu cesty vyplňuje. Pokud tajenku vyplní správně, vyjde mu název místa, kde je ukryt poklad. Pak už nezbývá, než místo najít a poklad je jeho… Vycházka je vhodná pro rodiče s dětmi, školní skupiny, ale i hravé dospěláky, třeba v rámci teambuildingu.
Trasa je stejná jako u klasické komentované vycházky po Vyšehradě. Začneme tedy u Táborské brány (tento vstup je nejblíže od metra Vyšehrad). Projdeme celou pevností a cestou si ukážeme například zbytky středověké brány Špička nebo Leopoldovu bránu. Velmi vzácná je rotunda sv. Martina z 11. století. Cestou se stavíme na dětském hřišti, na kterém se nacházejí úžasné sochy postav ze starých českých pověstí. Až si povíme vše o Libuši, jejích sestrách, manželovi Přemyslovi i švagrovi Bivojovi, můžeme pokračovat na krásné výhledy nad řekou Vltavou. Nesmíme minout baziliku sv. Petra a Pavla, která ve své dlouhé historii prošla snad všemi stavebními slohy. Za ní se nachází vyšehradský hřbitov, na kterém jsou pochovány nejvýznamnější osobnosti našich dějin. Dojdeme samozřejmě i k hrobce Slavín. Po opuštění hřbitova nás v parku čeká ještě záhadný čertův sloup.
Až nalezneme poklad, můžeme navštívit ještě kasematy. Jedná se o úzké chodby, které sloužily pro přemisťování vojáků v hradbách pevnosti. Ústí do prostorného sálu zvaného Gorlice, kde můžeme obdivovat originální sochy přemístěné sem z Karlova mostu (kde byly nahrazeny kopiemi).
Ceny za průvodcovský výklad
platí pouze pro český jazyk
Při větším počtu osob doporučujeme skupinu rozdělit na více částí.
Počet osob | Cena za hodinu | |
1 – 10 | 700 Kč | |
11 – 20 | 1.000 Kč |
Průchody a uličky na pomezí Starého a Nového Města – poslední příležitost na dva roky
Protože průchod budovou bývalého Vilímkova nakladatelství mezi Spálenou a Opatovickou ulicí bude zhruba na dva roky uzavřen, máme šanci se tam podívat pouze do konce července. Zde jsou dva poslední termíny na tuto zajímavou vycházku:...