Pro děti
Vzdělávací projekt „Moje město“
Vzdělávací projekt „Moje město“ je určen pro starší předškolní děti (od 5 let) a žáky 1. i 2. stupně ZŠ. Děti jsou způsobem přiměřeným jejich věku seznámeny se zajímavými místy Prahy, tedy města, kde většina z nich žije. Hravou formou se naučí základům české historie a dějin umění.
Projekt připravila průvodkyně Alena Dušková ve spolupráci s pedagožkou Johanou Passerin z Dětského klubu Šárynka v Praze 6. Od té doby celý (dvouletý) kroužek absolvovaly též děti z klubu Měcholupský rarášek a několik tříd z MŠ Na Děkance. Další pražské MŠ a ZŠ absolvovaly vybrané vycházky. Program je koncipován tak, že se koná jedna vycházka měsíčně a témata na sebe volně navazují. Samozřejmě je ale možné program přizpůsobit například tomu, co se s dětmi MŠ nebo ZŠ aktuálně probírá. Jedna vycházka trvá zhruba dvě hodiny.
Vybírat je možné z těchto témat (vycházek):
Program na 1. školní rok
Září
Vyšehrad, aneb kde začaly mýtické dějiny Prahy
Vydejme se za kněžnou Libuší, hrdinou Bivojem, statečným koněm Šemíkem a dalšími. Navštívíme též kasematy, kde se nacházejí originály soch z Karlova mostu.
Vstupné do kasemat:
děti od 6 let: 80 Kč
děti do 6 let: zdarma
Říjen
Zahrady Pražského hradu, aneb navštivme místo z věštby kněžny Libuše
Minule jsme se seznámili s mýtickým založením Pražského hradu, tentokrát se tam zajdeme podívat. Navštívíme nejdříve zahrady, které jsou otevřeny pouze do konce října. Uvidíme vzácné rostliny, ale též zajímavé stavby a povíme si něco o jejich tvůrcích.
Vstupné: zdarma
Listopad
Interiéry Pražského hradu, aneb pokračování minulé vycházky
V rámci minulé vycházky jsme se seznámili s historií Pražského hradu a navštívili jsme jeho zahrady. Tentokrát trochu pokročíme a navštívíme též svatovítskou katedrálu, Starý královský palác, baziliku sv. Jiří a malebnou Zlatou uličku.
Vstupné: zdarma pro MŠ
150 Kč pro ZŠ (celkem hromadné vstupné)
Prosinec
Návštěva vánoční výstavy betlémů v Betlémské kapli
Protože se nám pomalu přiblíží Vánoce, bude i tato vycházka motivována tímto krásným svátkem. Řekneme si, proč se vlastně Vánoce slaví a na výstavě si názorně ukážeme vánoční výzdobu z různých oblastí Čech a Moravy.
Vstupné: bude upřesněno (cca 50 Kč za osobu)
Leden
Návštěva Muzea Karlova mostu s následnou plavbou lodí po Vltavě
Leden nepatří k nejteplejším měsícům v roce, proto i tentokrát navštívíme raději interiér. Bude to útulné Muzeum Karlova mostu, kde si budeme povídat o stavbě mostu přímo u názorného modelu. Následovat bude plavba vytápěnou lodí po Vltavě.
Vstupné: bude upřesněno
(cca 190 Kč za osobu)
Únor
Lobkowiczký palác
Protože i v únoru bude příjemnější uchýlit se do tepla, navštívíme společně Lobkowiczký palác na Pražském hradě. Dozvíme se něco o jeho historii, prohlédneme si obrazy, keramiku, zbraně… Palác je v soukromých rukách, takže si povíme též příběh jeho současných majitelů.
Vstupné: 120 Kč za osobu.
Březen
Návštěva výstavy Slovanská epopej ve Veletržním paláci
Návštěva výstavy Slovanská epopej ve Veletržním paláci
Ještě v březnu dáme raději přednost galerii před venkovní vycházkou. Navštívíme exkluzivní výstavu děl Alfonse Muchy pod názvem Slovanská epopej. Nejprve si budeme vyprávět o tomto zajímavém českém malíři a následně se podíváme na jeho obrazy. Nakonec si budeme moci sami vytvořit umělecké dílo Alfonsem Muchou inspirované.
Vstupné: 20 Kč
Duben
Valdštejnská zahrada a přilehlé paláce
Konečně se nám v dubnu snad již oteplí, proto navštívíme po zimě znovu otevřenou Valdštejnskou zahradu. Povíme si zajímavosti též o okolních palácích a podíváme se na domovní znamení Malé Strany.
Vstupné: zdarma
Květen
Na Petřínskou rozhlednu a do bludiště lanovkou
Kam jinam bychom se měli podívat v květnu, než na Petřín? Nahoru vyjedeme lanovkou a navštívíme nejprve zrcadlové bludiště a následně vystoupáme na rozhlednu. Nebude chybět ani zajímavé vyprávění o navštívených objektech.
Vstupné: děti do 5 let zdarma, od 6 let 140 Kč (oba objekty)
Červen
Park Grébovka, aneb podívejme se i mimo centrum města
Měsíc červen láká k vycházkám do přírody. Navštivme společně park Grébovka, tento „ráj na zemi“, který si nechal pro sebe na konci 19. století postavit pan Mořic Gröbe. Podíváme se, kde pan Gröbe bydlel, kde skladoval své víno a také uvidíme tajemnou jeskyni, kterou si nechal uměle vytvořit.
Vstupné: zdarma
Program na 2. školní rok
Říjen
Novoměstská radnice (včetně věže) + blízké okolí
V říjnu navštívíme Novoměstskou radnici, kde se nám podařilo domluvit zpřístupnění i běžně nepřístupných prostor. Uvidíme radní sály, kapli, ale i sklepení, které sloužilo kdysi jako vězení. Budeme si vyprávět o první pražské defenestraci (vyhození konšelů z oken). Vystoupáme také na věž a nakonec se ještě projdeme po přilehlém Karlově náměstí.
Vstupné: 40 Kč za výstup na věž
Listopad
Královská cesta – 1. část (Staré Město)
V listopadu si projdeme 1. část slavné Královské cesty (od Prašné brány ke Karlovu mostu). Aby nebyl výklad tak nudný, čekají nás kromě historických faktů i legendy, kterými se tato část Prahy jen hemží.
Vstupné: zdarma
Prosinec
Muzeum betlémů Karlštejn (výlet vlakem)
V prosinci se nebude jednat o klasickou vycházku, ale vydáme se rovnou na výlet vlakem. Naším cílem bude Karlštejn, nenavštívíme však hrad, ale Muzeum betlémů v podhradí. Povídat si budeme hlavně o Vánocích, zkrátka ale nepřijdou ani milovníci historie, protože součástí expozice je například též „Královský betlém“ (s postavami z české historie). Součástí programu je i dílnička, kde si každý bude moci něco vyrobit.
Vstupné: 40 Kč + cesta vlakem
Leden
Muzeum pražských pověstí a strašidel
V lednu navštívíme Muzeum pražských pověstí a strašidel v Mostecké ulici. Čeká nás speciální prohlídka, provede nás tam totiž opravdové strašidlo. Prohlídka bude trvat zhruba hodinu, poté ještě navštívíme „legendární“ Pražské Jezulátko v nedalekém kostele.
Vstupné: bude upřesněno (podle počtu dětí)
Únor
Po stopách husitů
Vycházka nás tentokrát provede po místech spojených s husitským hnutím v Praze. Nejprve navštívíme Betlémskou kapli, kde Jan Hus kázal. Poté si projdeme další místa spojená s ním a jeho následovníky. Prohlídku ukončíme na Staroměstském náměstí.
Vstupné: 15 Kč za vstup do Betlémské kaple
Březen
Karlův most a Kampa
Březnovou vycházkou bychom chtěli navázat na vycházku listopadovou, kdy jsme skončili u Karlova mostu. Nyní ho již přejdeme, povíme si něco o jeho historii a ukážeme si nejzajímavější sochy. Poté sejdeme dolů na Kampu a okolo zdi Johna Lennona dojdeme na Malostranské náměstí. Nebudou samozřejmě chybět ani místní legendy, víte například, kde bydlí vodník Kabourek?
Vstupné: zdarma
Duben
Královská cesta – 2. část (Malá Strana)
V dubnu dokončíme naše putování po slavné Královské cestě. Projdeme se od Karlova mostu ulicemi Malé Strany až nahoru na Hrad. Cestou si ukážeme zajímavé stavby, povíme si o jejich historii, legendách i domovních znameních. Na Hradě ještě navštívíme některá méně známá místa (exteriéry).
Vstupné: zdarma
Květen
Strahov, Hradčany a zatím neobjevené části Malé Strany
Tentokrát si vyjedeme tramvají na zastávku Pohořelec, kde bude naše vycházka začínat. Projdeme si nádvoří strahovského kláštera a přes Nový Svět a Hradčany budeme pokračovat dolů na Malou Stranu, kde nás ještě čekají neobjevená zákoutí. Jako vždy nás čeká nejen „suchá historie“, ale též vyprávění o strašidlech, která je možné potkat v těchto místech po setmění.
Vstupné: zdarma
Červen
Návštěva pražské Lorety
Během poslední vycházky jsme míjeli též pražskou Loretu, takže už o ní něco víme. Nešli jsme však dovnitř a neviděli jsme Svatou chýši, ambity, kostel ani loretánský poklad, který se uvnitř ukrývá. Napravíme to tedy v červnu a toto posvátné místo navštívíme.
Vstupné: děti do 6 let zdarma,
od 6 let 90 Kč
CENY
V případě ZŠ nebo MŠ skupiny:
100 Kč za žáka (minimálně 20 žáků).
Cena vzdělávacího projektu v podobě kroužku závisí na domluvě (podle počtu dětí, místa vyzvedávání, atd.). Podmínkou je minimálně jedna dospělá osoba jako druhý doprovod.
Vstupné do galerií, jízdenky apod. se platí zvlášť. Doporučujeme rodičům, aby své děti vybavili kartou Lítačka z důvodu cestování MHD.
Průchody a uličky na pomezí Starého a Nového Města – poslední příležitost na dva roky
Protože průchod budovou bývalého Vilímkova nakladatelství mezi Spálenou a Opatovickou ulicí bude zhruba na dva roky uzavřen, máme šanci se tam podívat pouze do konce července. Zde jsou dva poslední termíny na tuto zajímavou vycházku:...